שמור על רכבך

בצעו טיפולים בזמן והמנעו נזק עתידי מיותר – הקפידו לבצע טיפולים ברכב לפי הוראות היצרן והמנעו מגרימת נזק לרכב. ביצוע טיפולים ע”פ הוראות יצרן הרכב לפי כמות קילומטרים מספר חודשים, יכולה להאריך את חיי המנוע, הגיר ושאר מכללי הרכב שלכם. אנשים רבים מנסים “לחסוך כסף” ולא מכניסים את הרכב לטיפול בזמן המומלץ ובכך גורמים לנזק שבסופו של דבר עולה להם הרבה יותר.
חלקי חילוף מקוריים, מאריכים חיים – השימוש בחלקים מקוריים מהווה חלק חשוב מאוד בהארכת חיי המנוע והגיר .

איך לשמור על צבע הרכב?
הרכב שלנו חשוף למפגעי מזג האוויר ולכלוך. השמש פוגעת בצורה ניכרת בצבע הרכב, בעונת החורף גשמים, רוחות ולכלוך גורמים לצבע להיפגע. ציפורים משאירות על הרכב תזכורת שהן קיימות (הורס צבע משמעותי) ופירות עצים מסוימים גורמים לנזק בלתי הפיך. ישנה דרך פשוטה לשמירה על צבע הרכב – הקפידו לשטוף את הרכב מידי שבועיים, אם נדבק לכלוך מסוים לרכב, הסירו אותו מיידית. בנוסף, מומלץ לבצע ווקס מידי חצי שנה .


תחזוקה נכונה מונעת נזקים
– חובה לבדוק שמן מנוע ומים מידי שבוע! אל תתעצלו. חוסר שמן עלול לגרום לחיכוך וחימום היוצרים נזק בלתי הפיך בחלקי המנוע הפנימיים. חשוב להשתמש בשמן עפ”י דרישת היצרן בלבד. שימו לב מהי התדירות בה אתם מוסיפים שמן – תדירות גבוהה מחייבת הגעה למרכז שירות .
יש לבדוק מים במצנן (רדיאטור) רק כשהמנוע קר. במידה ויש חוסר יש למלא נוזל מקורי בלבד ולהגיע למרכז השירות להמשך בדיקה. שימו לב ואל תזניחו. במידה והמנוע מתחמם מעל טמפרטורה של 90 מעלות, יש לעצור מיד ולא להמשיך בנסיעה! דאגו לגרור את הרכב לצורך בדיקה במרכז השירות. אם תמשיכו לנסוע ברכב כשהמנוע מתחמם תגרמו לנזק נוסף לרכב, שגורר אחריו עלויות מיותרות.


בדיקת לחץ אויר בצמיגים מצילה חיים
– חשוב לבדוק לחץ אוויר בצמיגים לפחות פעם בחודש. צמיגים פגומים או ללא לחץ אוויר עלולים לסכן חיים, לכן חשוב לבדוק את תקינותם ועמידותם של הצמיגים ולא לחכות לרגע שיקרה משהו. מידע אודות לחץ אוויר המתאים לרכבך מצוין בדרך כלל במדבקה על דופן משקוף דלת הנהג. שימו לב, בדיקת לחץ אוויר בצמיגים נכונה רק כאשר הצמיג קר ולא לאחר נסיעה ממושכת.
הקפדה על לחץ אוויר נכון בצמיגים, חוסכת בתצרוכת דלק ומונעת בלאי מואץ של הצמיגים .

בדיקת מצבר אחת לכמה חודשים
– המצבר הינו אחד הרכיבים החיוניים במכונית והוא משמש כמקור אנרגיה החשמלית ברכב. בדיקת ותחזוקת המצבר ברכב, אחת לכמה חודשים, יכולה להאריך את חיי המצבר ומונעת תקלות עתידיות. כיום רוב המצברים הם “קופסא סגורה” ואינם מצריכים טיפול נוסף, אך ישנם מספר מצברים שצריכים בדיקה נוספת. יש לבדוק את גובה הנוזל במצבר ולהוסיף במידת הצורך מים מזוקקים בלבד עד גובה של 3 מ”מ מתחת לקצה תא המילוי. יש לנקות, לחזק ולהדק את הפקקים לאחר הבדיקה. במידה ויש קורוזיה (חלודה) בחיבורים יש לנקות אותה עם מים חמים ולאחר מכן מומלץ למרוח על החיבורים שכבת וזלין דקה למניעת קורוזיה בעתיד.

מתדלקים ברבע טנק ולא מחכים לנורת אזהרה – ישנם אנשים שמחכים עד שנורת האזהרה של הדלק תדלק ורק אז נכנסים לתחנת הדלק. כשאתם מחכים לרגע האחרון, לכלוך מצטבר בתחתית מיכל הדלק מה שגורם לנזק בעתיד. הגעתם לרבע טנק, הכנסו ומלאו דלק, זה ישתלם לכם בעתיד. .מומלץ להשתמש באופן קבוע בתוסף דלק. שימוש קבוע בתוסף דלק, תורם רבות לשמירה על רמת אחזקה גבוהה של מערכות הזרקת הדלק ברכב ומשמר היטב את חיישני הרכב.

איך שומרים על חלקי הפלסטיק? גם על שלמות החלקים הפנימיים יש לתחזק ולשמור. בארצנו החמה, ניזוקים מהחום בעיקר חלקי הפלסטיק ברכב. מעבר לחלקים באזור פנים הרכב, ברוב המכוניות כיום ישנם פנסים מפלסטיק שנפגעים מהשמש. השתמשו בתרסיס מיוחד לפלסטיק. התרסיס המיוחד לא רק מבריק את חלקי הפלסטיק, אלא גם מונע את התייבשותם ומונע היווצרות סדקים. ניתן להתיז את התרסיס גם על חלקי פלסטיק חיצוניים (פנסים). המכונית שלכם תשמר ותראו שיהיה לכם קל יותר למכור רכב שנראה מתוחזק ושמור. פנסים פגועים מומלץ לחדש אצל בעל מקצוע מיומן.

החלפת מסנן מיזוג אוויר – מניעת זיהום וניקיון האוויר שאנחנו נושמים – מומלץ מאוד להיצמד להוראות יצרן בנושא החלפת מסנן מזגן. ישנה חשיבות רבה בהחלפת מסנן בזמן שנקבע ע”י היצרן – המסנן מהווה חלק חשוב מאוד בשמירה על האוויר שאנו נושמים ברכב ותפקידו לשמור על ניקיון היחידה הפנימית האחראית לתפוקת מיזוג יעילה.
בנוסף, כדי להמנע מתקלות במזגן, במידה ואינכם משתמשים בו באופן רציף, מומלץ להפעיל את מזגן הרכב פעם בשבוע ( גם בחודשי החורף). תקינות המזגן דורשת שחלקיו לא יושבתו לפרקי זמן ארוכים (מעל שבוע).

תמיד חשוב לבדוק לפני נסיעה
– אל תזלזלו ותמיד תוודאו שיש לכם ברכב את כל הכלים החיוניים לתקלות: ציוד להחלפת תקר בגלגל (פנצ’ר), צמיג חלופי תקין ומלא אויר. הקפידו לבדוק שהאפוד הזוהר נמצא ברכב. אנו ממליצים לשים תמיד בקבוק מים וגם בקבוק קטן של שמן מנוע למקרה הצורך. שימו לב שהציוד בתא המטען לא מסתיר את השמשה האחורית ופוגע בשדה הראייה שלכם.