מוסכים רבים אבל איך בוחרים?

כשהרכב צריך להגיע למוסך זה אף פעם לא נגמר טוב. איך תבחרו מוסך לעבוד איתו, כדי לצאת בנזק מינימלי, מה ההבדל בין המוסכים השונים, על מה צריך להקפיד לפני שמשאירים את הרכב ומה עושים כשהרכב כבר מתוקן?

כשצריך להביא את הרכב למוסך זו אף פעם לא חוויה נעימה. במקרה הטוב, תמצאו את עצמכם עם חור גדול בכיס שמימן רשימה של ליקויים ובעיות בשפה שלא הבנתם. במקרה הרע, לאלה יתלוו חלקי חילוף באיכות ירודה או שאינם מתאימים כלל לרכב, ועובדי מוסך שינסו "לעבוד עליכם".

איך בוחרים במוסך אליו כדאי ללכת ועל מה כדאי להקפיד אחרי שכבר מגיעים אליו? ריכזנו עבורכם עצות מועילות שיאפשרו לכם להכניס את הרכב למוסך, ולהישאר בחיים.

אוטו חלק

היו אדון לעצמכם

ראשית יש לדעת כי קיימים מספר סוגי מוסכים – מוסך מורשה, מוסך יבואן ומוסך "מדרכה". מוסכים מורשים הם מוסכים בעלי רישיון להפעלת מוסך מטעם משרד התחבורה. מוסך רשת יבואן הינו מוסך מורשה, בעל זיכיון להפעלת מוסך מטעם יבואן רכב, הקובע את תנאי השירות, מראה המוסך, אופן הטיפול וצורת החיוב עליו. מוסך "מדרכה" אינו מוסך על פי הגדרות החוק, והוא עוסק בפעילות פלילית ומסוכנת, המתבצעת ללא פיקוח וללא אחריות. כניסה למוסך מסוג זה, מן הסתם, אינה מומלצת.

כשבוחרים מוסך חשוב לזכור פרט אחד חשוב – אתם אדונים לעצמכם. "כל בעל רכב יכול לבחור היכן ברצונו לקבל שירות לרכבו, גם כאשר הרכב עדיין נמצא במסגרת אחריות היבואן", מסביר דורון אובזנק, סמנכ"ל שיווק באיגוד המוסכים. "זכותו של כל נהג להכניס את הרכב לכל מוסך בו יבחר, מרצונו החופשי, ולא לקבל המלצות או הנחיות מבעל אינטרס כלשהו".

חשוב לדעת כי היבואן אינו מורשה לשלול אחריות גם אם בעל הרכב בחר לבצע טיפולים במוסך שאינו מורשה מטעמו. יחד עם זאת, באיגוד המוסכים מציינים כי הדבר נכון למעט טיפולים בהם יש צורך לממש את אחריות היבואן.

על מנת להיות בטוח שהרכב יטופל במקצועיות, ובעיקר על מנת שיהיה למי לפנות אם יתעוררו בעיות, ניתן לבדוק טרם הכנסת הרכב למוסך אם הוא חבר באיגוד המוסכים. מוסכים החברים באיגוד הינם מורשים, פועלים תחת פיקוח משרד התחבורה ומחוייבים לחוקים ולתקנות הקוד האתי לתיקון ושירות לרכב.

ככלל יש לדעת, שכל מוסך מחויב על פי חוק לבצע את כל התיקונים בהתאם למיטב המיומנות המקצועית ולהשתמש בחלפים ובחומרים המתאימים לצורך תיקון הרכב. מומלץ מאוד לשאול ולהתעניין בטיב החלקים, מקורם ואיכותם. חשוב לדעת כי ברכב שגילו אינו עולה על שנתיים, אין להשתמש בחלפים משומשים.

ומה אם תרצו לחסוך כסף ולהשתמש בחלקים לא מקוריים? במקרה זה יש לדעת במה כדאי להשקיע, ומתי לא כדאי להסתכן. "מומלץ להשתמש בחלפים מקוריים או מאושרי יבואן בכל מה שמוגדר כחלקים נעים", מסביר גיורא גרשונוב, קצין הרכב של חברת דפי זהב, האחראי על התחזוקה והטיפול של מאות כלי רכב. "במידה ולא מדובר בחלק נע, כמו פילטרים או דיסקיות, אין כל בעיה לרכוש חלפים שאינם מקוריים".

כדי לחסוך עימותים מיותרים יש לזכור שכשאתם מכניסים את הרכב לשרות במוסך, הינכם יוצרים למעשה הסכם שירות ביניכם לבין המוסך לגבי ביצוע טיפול, תיקון או שרות אחר לרכב. לכן, מומלץ לדרוש עריכת "הזמנת תיקון" מפורטת, שתתאר את כל שלבי השירות, תהווה חוזה מחייב בין הלקוח למוסך ותבטיח מראש את תנאי הטיפול.

 

"כמה זה יעלה לי?"

עלות הטיפול מורכבת מחישוב העבודה ועלות חלקים (בתוספת מע"מ כחוק). חישוב העבודה מתבצע על פי תעריף שעת עבודה. על פי חוק, כל מוסך חייב לפרט בשלט ברור, הממוקם במקום בולט, את תעריף זה.

לגבי מחירם של חלפים עצמם עליהם מעוניין המוסך שתשלמו, מספק גרשונוב עצה נוספת: "צריכה להיות הגינות בסיסית במוסך שנכנסים אליו. אם נכנסים למוסך רשמי, המספר הקטלוגי של הרכיב מופיע בהצעת המחיר שניתנת ללקוח. אז אפשר לעשות השוואות מחירים, ואם צריך גם להתמקח".

ומה אם יתברר שהטיפול עולה מעבר למה שסיכמתם עליו? גם כאן יש תקנות ברורות. בכל מקרה שיתברר כי מחיר התיקון (עבודה וחלפים) יעלה מעל 20% מהמפורט בהזמנת התיקון, על המוסך לקבל מראש את הסכמתך לביצוע העבודה הנוספת.

אובזנק מזכיר שיש להוציא מהמכונית חפצים אישיים שאינם חלק מהמכונית. המוסך לא אחראי לאובדן או נזק כלשהו שלא נגרמו באשמתו.

 

הרכב טופל. מה עכשיו?

אז בחרתם את המוסך, הכנסתם את הרכב לטיפול והתקשרו ובישרו לכם שאתם יכולים לאסוף אותו. מה עכשיו? גם כאן, מסתבר, יש תקנות ברורות. עליכם לקחת את הרכב תוך שלושה ימים מיום גמר ביצוע התיקונים ולאחר פירעון החשבון. לאחר פרק זמן זה זכאי המוסך לחייב אתכם בדמי איכסון הרכב במוסך או בכל מקום אחסנה אחר. הנחיה זו תקפה גם במקרה שהמוסך ישתמש בזכותו לעכב את הרכב בעקבות אי תשלום.

בנוסף, מומלץ לתאם מראש את משך העבודה והחזקת הרכב במוסך. חבל שתישארו ללא הרכב שלכם מעבר לנדרש, רק בגלל ששכחתם לתאם זאת לפני השארת הרכב במקום.

32 תגובות

 1. Nissan juke הגב

  זקוק למדחס מזגן ניסאן ג'וק 1.6 שנת 2011

 2. טל יכינוב הגב

  גריל קדמי לרנו יש? לא מצאתי באתר

 3. פנס אחורי לאודי a3 2015 קיים? הגב

  ואם כן מה המחיר?

 4. טורבו לאיבו יש לכם בבקשה? הגב

  איבולושיין מיצובישי 2010

 5. אביאל הגב

  מחפש פסאט 2005-2007 במצב טוב עד יד שניה.

 6. מנוע ל bmw 7 יש במלאי? הגב

  ????

 7. מישה הגב

  צריך סטרטר לטויוטה 2001 אוונסיס

 8. טובה מגדיש הגב

  יש לכם מגבים שמתאימים לשברולט אופטרה (אחרי) 5 דלתות איכותיים מסיליקון?

 9. עדי לוין הגב

  אחרי שבחנתי את המוסך שלי גיליתי שגם אותי הוא מרמה ולכן החלטתי לרכוש חלקי חילוף לרכב שלי – פורד מונדאו באתר אוטו חלק.
  חסכתי למעלה מ1,000 שקל לטיפול מקיף!

 10. אבי הגב

  אתר מעולה מחירים זולים

 11. Amitai הגב

  צריך מחשב מנוע לפגו 607 יש?

 12. Rachel הגב

  חלקי חילוף איכותיים, שירות מעולה

 13. Michaella hasid הגב

  הופתעתי לגלות כמה אפשר לחסוך.
  מומלץ

 14. חלקי חילוף לרכב אוטו שפירא הגב

  בתור לקוח של אוטו חלק מזה שנה אני מאוד מרוצה.
  מומלץ מאוד

 15. מחפש מוט הגה למאזדה 3 הגב

  מוט הגה למאזדה 3 2010 אקזיוטיב יש לכם?

 16. Avid הגב

  מחפש מנוע לפגו 508 תחזרו אליי במייל בבקשה

 17. HenryTaw הגב
 18. HenryTaw הגב
 19. HenryTaw הגב
 20. HenryTaw הגב
 21. HenryTaw הגב
 22. HenryTaw הגב

  רובוט פיננסי הוא נוסחת ההצלחה שלך נמצא. ללמוד יותר על זה.
  קישור – – https://tinyurl.com/y7t5j7yc

 23. HenryTaw הגב
 24. HenryTaw הגב

  מצאנו את הדרך המהירה ביותר להיות עשיר. תמצא את זה כאן.
  קישור – – https://tinyurl.com/y7t5j7yc

 25. HenryTaw הגב
 26. HenryTaw הגב

  זה הזמן הטוב ביותר להפעיל את הרובוט כדי לקבל יותר כסף.
  קישור – https://tinyurl.com/y7t5j7yc

 27. HenryTaw הגב

  אפילו ילד יודע איך לעשות 100 $היום בעזרת הרובוט הזה.
  קישור – – https://tinyurl.com/y7t5j7yc

 28. HenryTaw הגב
 29. HenryTaw הגב
 30. HenryTaw הגב
 31. HenryTaw הגב
 32. HenryTaw הגב

השארת תגובה